bayram harçlığı başvuruları

E-Devlet 750 TL Bayram Harçlığı Veriyor! Bayram Parası Başvuruları

e devlete nasıl girilir
Aile Destek Programı sayesinde dar gelirli olan aileler ve ekonomik zorlukla mücadele edenlerin bu imkandan yararlanabilmeleri adına bayram harçlığı bir kez daha gündeme geldi. Özellikle pandemi döneminde daha önceki bayramlarda da süregelen bu sistem Açık Kapı ve E-Devlet üzerinden maddi durumu elverişsiz aileler için bir destek oluşturmakta.

Şu anda herhangi bir şekilde sosyal yardım parası alsanız bile dahi bayram harçlığı başvurusu gerçekleştirebileceksiniz. 2023 yılının Mayıs ayında sona ermesi planlanan Kurban Bayramı destekleri bu hafta içerisinde yapılacaktır.

devlet bayram harçlığı

750 TL Bayram Harçlığı Parası İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Aile Destek Programı’na başvuruda bulunabilmek için iki seçenek bulunmaktadır. İlk olarak E-Devlet sistemi üzerinden bunu online olarak gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet şifresi olmayanlar ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na bizzat müracaat etmelidirler.

Bayram Harçlığı Başvuru Şartları

Bayram harçlığı başvuru şartları şöyle sıralanmaktadır:

- T.C. vatandaşı olmak
- Mavi kart sahibi olmamak
- 18 yaşından büyük olmak
- Türkiye’de ikamet etmek.

Aile üyeleri arasında memur, noter, kamu işçisi, muhtar, yurtdışında çalışan veya yurtdışı borçlanan, özel sandıklar kapsamında olan kişi ya da kişiler bulunuyorsa bayram harçlığı alamıyorsunuz.

Ayrıca aile üyeleri arasında öğrenci yurtlarında kalan bir öğrenci olması, cezaevi ve tutukevinde bulunan hükümlü veya tutuklu kişinin olması, askerlik görevini yerine getiren kişinin olması, yetiştirme yurdu gibi bakım kurumunda bulunan kişilerin olması durumunda da başvuru yapamıyorsunuz.

Bayram Harçlığı Başvuru Sonuçları

Aile Destek Programı bünyesinde gerçekleştirilen bayram harçlığı başvuru sonuçlarının belli olması akabinde ilk ödemeler Kurban Bayramı’nın hemen öncesinde gerçekleştirilmektedir. 2023 yılının Mayıs ayına kadar devam edecek program çerçevesinde yaklaşık 4 milyon kadar aile bu destekten yararlanacaktır. İhtiyaç sahibi ailelere 450 TL ila 750 TL arasında bir yardımda bulunulacak ve bu rakam kişi başına düşen gelir üzerinden hesaplanacaktır.